Különös helyzetben van, ugyanis, lehet, hogy Ön erre még nem gondolt, de tetemes előzetes tudással, tapasztalattal rendelkezik a tantárggyal kapcsolatosan abból az egyszerű tényből kifolyólag, hogy Ön valószínűleg családban él, vagy családban nőtt fel, vagy egyszerűen csak megfigyelte más családok működését. A tantárgy segít rendszerbe és elméleti keretbe foglalni az eddigi ismereteit, kiegészíti azokat, valamint előfordulhat az is, hogy egy-egy altéma segítséget nyújt a saját családjával kapcsolatos nehézség, elakadás kapcsán, tudatosíthatja egy jelenség okát, esetleg adhat némi ötletet a továbblépéshez. Az is lehetséges, hogy Ön a téma iránti érdeklődésén túl céltudatosan családokkal szeretne dolgozni vagy máris családsegítésben dolgozik, reményeim szerint ez a tantárgy segíteni fogja Önt az eredményesebb munkavégzésben.
A tananyag elsajátítása után ismerni fogja a családhoz, párkapcsolathoz tartozó pszichológiai alapfogalmakat, képes használni azokat - megismeri az egészséges családműködés kritériumait, felismeri azokat a gyakorlatban, illetve képes lesz a fenntartásuk érdekében néhány módszerrel beavatkozni - megismerkedik az egészségtelen családműködések típusaival, a család „betegségeivel”, az egészségre gyakorolt hatásukkal, elsajátít beavatkozási, kríziskezelő technikákat.
A család meghatározása. A rendszerszemlélet alapelvei. A család mint strukturális és interakciós rendszer. A család funkciói, támogató funkciók.
A család egészsége és az egészségmegőrzés fogalma. A család egészségét befolyásoló tényezők.
Az egyéni fejlődés ciklusai (Margaret Mahler, Erik H. Erikson). A változások kezelése. A családi életciklus szemlélet (Carter és McGoldrick, Hill és Rodgers modellje)
A fejlődési krízis elemei nyolc életciklus szerint.
Várandósság, újszülött a családban
Az öregedés folyamata
Terminális állapot, halál, gyász a családban. Haldoklás fázisai. Kommunikáció a haldoklóval. A gyász fázisai. Az egyén önsegítésének módjai a gyászban. A hospice szolgálat.
Családi normatív és paranormatív krízisek. Egészséges/diszfunkcionális családi reakciók.
Családon belüli erőszak. Gyermek bántalmazása és elhanyagolása. Bántalmazásra utaló jellegzetességek. A bántalmazó személyiségjegyei. A bántalmazás legfőbb rizikófaktorai.
Alkoholizmus, szenvedélybetegség a családban.
A kapcsolati fejlődés zavarai. Romboló és építő stressz a párkapcsolatban. Kapcsolati krízisek hatása a kommunikáció alakulására. Speciális kapcsolati krízisek. Féltékenység, irigység.
Családi krízisek kezelésének módszerei
A családterápia alapelvei. A családterápia iskolái, irányzatai.
Egészségnevelési programok. Első-, másod-, harmadfokú egészségnevelés. Az egészségfejlesztő feladatai.
Valóban le szeretnél jelentkezni a kurzusidőpontról?